Ako zvládnuť vírusy?

Staré tibetské príslovie hovorí, že ten, kto vie ako si má počínať, sa môže mať dobre dokonca aj v pekle.

V mediálnej záplave ktorá sa týka súčasnej situácie sa tak nejaké praktické rady zídu.

Čo môžeme robiť?

Predovšetkým sa snažme o prevenciu, aby sme sa, pokiaľ je to možné, nákaze vyhli, a nešírili ju ďalej.

Nie je to len o úzkostlivej hygiene,  čo jesť, či nejesť, aké vitamíny či doplnky brať.  Je to hlavne o zodpovednosti.  Každého z nás. Bol som v piatok nakúpiť  potraviny. Predavačka v supermarkete v kuse kašlala tak, ako keby mala práve vypľuť pľúca. Možno nemala Covid19, možno šlo len o nejakú alergiu, ale pre Pána Kráľa, ak mám v tejto dobe hoci aj malé príznaky, tak radšej neriskujem že náhodou môžem niekoho nakaziť. Hlavne ak robím s potravinami. Zostanem doma!

Ani použitá papierová vreckovka do nákupného košíka nepatrí.O pľuvaní na chodník sa tiež netreba rozpisovať. Žiaľ, aj takí jedinci sa nájdu medzi nami…

Rúško, i jednoduché, papierové, nie je určené ani tak na to, aby ochránilo nás. Nosíme ho preto, aby sme chránili ostatných okolo nás. Ak rúška budeme nosiť všetci, môžeme sa tak chrániť navzájom. Po každom použití, treba tie plátenné, vhodné na opakované nosenie, vždy vyprať, ešte lepšie vyvariť a dôkladne vyžehliť.

Teraz k doplnkom. Nemusíme hneď bežať  do lekárne pre vitamín C, aj tak už bude pravdepodobne vypredaný. Šípkový čaj, či kvasená kapusta urobia pre naše telo viac než „Céčko“ v tabletke.

Dávno známe veci, ako cibuľa,  zázvor, nie len vo forme čaju, ale aj ako zázvorová pasta, ktorú pripravíme tak, že rozmixujeme postrúhaný očistený čerstvý koreň zázvoru s medom. Berie sa pol až jedna celá čajová lyžička 1 – 3 x denne.

Výhodu majú otužilci, pretože otužovanie, postupné navykanie tela chladnému prostrediu alebo studenej vode, výrazne posilňuje obrannú energiu tela.

Imunitu môžeme podporiť stravou. Beta glukány v hlive ustricovej či ovsených vločkách. Probiotiká a enzýmy z doma kvasenej zeleniny. Ak môžete mlieko, tak aj kefír. V ázijskej medicíne  známa huba Reishi  (Lesklokôrka lesklá – Ganoderma Lucidum )  dokáže tiež výrazne zlepšiť stav organizmu. Dá sa ešte zakúpiť v predajniach zdravej výživy, či cez internet. Dobré služby urobí aj Cordyceps,  (ak je zo spoľahlivého zdroja, často sa totiž falšuje,) Dračia krv – (Croton lechleri,) Vilcacora, (Uncaria Tomentosa,)  Mumio. Zinok, vitamíny skupiny B, a D3…  Ženšen, alebo Maca, sú to účinné prírodne adaptagény, teda látky, ktoré dokážu nastaviť naše telo tak, aby si lepšie poradilo zo zvýšenou záťažou.

Nie, nie je nutné brať všetko naraz. 🙂

Bežné, doma používané koreniny, ako zázvor, klinčeky, škorica, kardamon, čierne korenie môžu taktiež urobiť dobré služby. Zmiešajte tieto koreniny v pomere 1:1 alebo v akom vám chuťovo vyhovujú, a máte zdravý, liečivý, odhlieňujúci a zohrievajúci ajurvedsky čaj. Môžete popíjať samostatne, alebo pridať na ochutenie  klasického, čierneho čaju…

Akupunktúrne body.

Preventívne si môžeme masírovať alebo stáčať, (viac krát za deň)  tonizačným pôsobením aj akupunktúrne body. Hlavne 4 bod na dráhe hrubého čreva (LI4)  a 36 bod na dráhe žalúdka (ST36.) Tí z vás, ktorí chodili do Gnostik centra  umiestnenie spomínaných akupunktúrnych bodov pravdepodobne poznáte, pretože ich často používame. LI 4  však nestláčajte v tehotenstve!

Vhodných bodov na prevenciu je viac, napríklad LI 10,11, CV 4,6,12, LU 9, SP 3, 9, LR 3, 4…

Môžeme sa riadiť aj podľa pravidla, že ak nejaký bod ošetrenie potrebuje, je väčšinou citlivejší až výrazne bolestivejší na tlak, než jeho okolie.

Nemôžem sem dať obrázky všetkých spomínaných akupunktúrnych bodov. Presný návod kde na tele akupunktúrne body máte hľadať  si môžete nájsť na internete, napríklad aj na týchto stránkach: http://www.acupuncture.com/education/points/index.htm

alebo v PDF: https://chiro.org/acupuncture/ABSTRACTS/Acupuncture_Points.pdf

Prípadne si môžete stiahnuť nejakú vhodnú aplikáciu pre  akupresúru  na GooglePlay, do telefónu.

Ak sa už príznaky vírusového ochorenia prejavia, je dobré vedieť, napríklad pri suchom kašli, kde sa nachádzajú body LU3, 5, 9, LI9, masírujeme ich v takom prípade tonizačným, povzbudzujúcim spôsobom.  Akupunktúrne body LU1,6 a LI11 masírujeme sedatívnym, disperzným pôsobením..

Aký je rozdiel medzi sedatívnou a tonizačnou masážou akupresúrnych bodov?

Pri  tonizačnom dráždivom spôsobe používame rýchlejšie nastupujúci, tvrdší a kratšie trvajúcu tlak 3-5 sekúnd, s náhlym uvoľnením. Po rovnako dlhej prestávke tento postup opakujeme na jednom bode 5 -7 krát.

Sedatívna, upokojujúca, -disperzná technika masáže akupunktúrneho bodu je naopak jemná a pomalá. Tlak zosilňujeme veľmi pomaly,  počas cca. 30 sekúnd, potom v ňom vytrváme asi 2-3 minúty aj uvoľňovanie tlaku je pomalé tiež by malo trvať tiež  20 až 30 sekúnd.

Silný kašeľ dokáže utlmiť sedatívny tlak na akupunktúrny bod CV17 ktorý okrem toho uľahčuje aj sťažené dýchanie, a (opatrne,) i bod CV22.

Ak dôjde k zahlieneniu pľúc zo sťaženým dýchaním pomáhajú okrem bodu CV17 i body LU1, 9, LI4 a hlavne ST40, ktoré masírujeme sedatívnym, disperzným spôsobom.

Netreba prepadať panike. Náš imunitný systém, pokiaľ na tom nie je veľmi zle, spravidla vie, čo má robiť. Môžeme mu pomôcť pokojom, ležaním, pitím dostatku tekutín, ľahkou výživnou stravou.

Rozhodne neznižujte horúčku, ak nedosiahne viac ako 38,5°C!

Naopak, horúčku si treba hýčkať. Je to dôležitý nástroj, ktorým sa naše telo patogénom bráni. Ak by sme ju umelo a násilne zrážali, urobíme organizmu doslova „medvediu službu“, čiže viac škody, ako úžitku.

Aj bez hltania acylpyrínu či kvapiek proti kašľu môžu pomôcť bylinky.Ak sme súčasťou prírody, potom nejestvuje ochorenie, na ktoré by príroda nemala liek.

Sú už overené čínske bylinné zmesi, ktoré sa ukázali ako osožné v boji s infekciou priamo v Číne. Niektoré je možné zakúpiť aj u nás.

Napríklad :

Yin Qiao San,  Yu Ping Feng San, Lian Hua Qing Wen Capsule, alebo Shuang Huang Lian prípadne Ma Xin Gan Shi Tang.

Pre tých ktorých to zaujíma, viac sa môžete dozvedieť v tomto odkaze: https://www.ijbs.com/v16p1708.htm

Bylinky používame tisíce rokov. A pracujú spoľahlivo aj bez zdĺhavých byrokratických schvaľovaní. Príroda nás nenechá „v štichu“. Dobre poslúžia aj naše liečivky:

Plúcnik lekársky, ktorý už začína rašiť spod zeme aj u nás. Posilňuje a lieči hlavne pľúca. Oman pravý pomáha odhlieňovať.  Ibiš lekársky, Slez nebadaný, Podbeľ liečivý, Yzop lekársky, to sú všetko rastlinky ktoré pomáhajú hojiť sliznice dýchacieho traktu, odhlieňujú, pomáhajú proti kašľu.

Zoznam je dlhší. Divozel veľkokvetý, vynikajúci na kašeľ a priedušky. Nechtík lekársky, bylinka zo silným protizápalovým účinkom. Materina dúška ktorá má dezinfekčné účinky.

Často nedocenený Chren, silne odhlieňuje. Kvet bazy čiernej, ktorý má dokázatelne aj antivirotické účinky. Koriander siaty, výborný aj na chronickú nádchu .

Rovnako Fialka, Topoľovka, Stavikrv vtáčí, Pýr plazivý. Vynikajúca liečivka, ktorú nájdete ako vytrvalú burinu takmer všade. Ruža damascénska. Éterické oleje z borovice či eukalyptu v aromalampe tiež uľahčujú dýchanie

Je toho veľa, čo naša príroda ponúka, v boji proti tejto pandémii.

Netreba zabúdať, čo hovoria v Ázii, a čo často zdôrazňujem aj svojim klientom:

Je to Duch, ktorý si utvára telo!

Je to aj o našej psychike. Schopnosti nepodliehať stresu, vedieť sa uvoľniť, relaxovať, zabaviť. Užitočne využiť čas, hlavne vtedy, ak sme, rovnako ako ja, nútení nechodiť do práce, ale zostať doma…

Počuli ste už o starobylom Čínskom zdravotnom cvičení Čchi Kung?

Táto metóda je dostupná každému, bez ohľadu na vek či kondíciu  a pri pravidelnom praktikovaní, dokáže zharmonizovať, posilniť celý organizmus.  Pripisujú mu aj omladzujúce účinky a dlhovekosť.

Na internete sa dajú nájsť na úložiskách aj zdarma knižky aj inštruktážne videá, stačí len trochu hľadať. Poobzerajte sa po knižke napríklad  „Tao a liečivá energia“, alebo na YouTube inštruktážne videá k cvičeniam ako „Veľký strom“,   či „8 kusov brokátu“

Pevné zdravie  všetkým prajem! 

Marián Kováčik.

Comments

comments